Dodany: 2010-09-17 08:24:21

Antonow Obecnie najpopularniejszymi firmami, zajmującymi produkcją samolotów jest Boeing i Airbus. Prawie każdy z nas słyszał pewnie o tych dwóch amerykańskich i francuskich koncernach. Kiedyś jednak popularność zyskały inne „wytwórnie” samolotów.

 

Wśród nich był Antonow. Antonow to popularna nazwa maszyn radzieckich i ukraińskich., których twórcą był Oleg Antonow lub jego biura konstrukcyjne. Samoloty były produkowane seryjnie, i oznaczane były symbolem An – z dopisaną cyfrą. Samoloty Antonowa to maszyny przeznaczone przede wszystkim do transportu lub przewozu pasażerów. Do najbardziej znanych konstrukcji należą: An-124 Rusłan, An-225 Mrija, An-2 – który był też produkowany współnie z Polakami.

 

Właściel Oleg Antonow był znanym w tamtym okresie konstruktorem lotniczym. Zmarł w 1984 roku. Swój pierwszy szybowiec zbudował w 1924 roku – nazwał go gołąb. Dwa lata później Antonow podjął studia na Uniwersytecie w Leningradzie a po jej ukończeniu podjął prace w Moskiewskiej Fabryce Szybowców, gdzie został głównym konstruktorem

Dodaj nowy komentarz do artykułu Antonow
Nick: